Video & Görsel

Rodçenko ve Mayakovski Portreleri

Kaynak – Solak Kedi

1923 yılında Rodçenko kolaj ve tasarım çalışmaları için bir fotoğraf makinesi aldı. 1924 Nisan’ında, daha sonraları birlikte çalışacakları şair Mayakovski’nin 6 stüdyo portresinden oluşan bir seri fotoğrafını çekti. Bu, onun bir fotoğrafçı olarak ilk kalıcı başarısı olacaktı. Rodçenko 1926 yılında bu resimlerden ikisini Mayakovski’nin Maliye Müfettişiyle Şiir Hakkında Konuşmalar adlı kitabının ön ve arka kapakları için kolajlarda kullandı. Ama Mayakovski’nin 1930’da, kayıtlara intihar olarak geçen ölümü, bu portrelere yeni bir rol kazandıracaktı.

1935 yılında Stalin Mayakovski’nin bir devrim kahramanı olduğunu ilân etti. Bununla da kalmayıp, “hatırasına ve yapıtlarına ilgisizliğin bir suç” olduğunu söyledi. Öncekilerden daha büyük olarak, genellikle yumuşak, sıcak, romantik tonlarda basılan Rodçenko’nun çektiği Mayakovski portreleri şair hakkındaki mitik propagandanın ikonları haline geldi.

Portrelerin süssüz doğrudanlığı Rodçenko’nun eski resimlerindeki geometrik yalınlığı anıştırır. Bu portreler aynı zamanda sıradan bir kimlik fotoğrafının gösterişsizliğini de anıştırır. Gelişmiş sanatın söz dağarcığı ve gündelik dil fotoğrafçılığının en temel nitelikleri arasındaki kısa devre Rodçenko ve çağdaşlarının 1920’li yıllarda geliştirdikleri fotoğrafik modernizmin karakteristiğidir.

Reklamlar