Kurgu

Daniil Kharms – Mavi Defter No. 10

Bir zamanlar gözleri ve kulakları olmayan kızıl saçlı bir adam vardı. Saçı da yoktu, bu durumda adamın kızıl saçlılığı bir varsayımdan ibaretti.

Konuşamıyordu, çünkü ağzı yoktu. Burnu da yoktu.

Kolları ve bacakları bile yoktu. Karnı yoktu, sırtı yoktu, belkemiği ve iç organları da yoktu. Hiçbir şeyi yoktu. Dolayısıyla gerçekte kimden söz ettiğimizi bile bilmiyoruz.

Bu yüzden, bu adamdan artık söz etmemek en iyisi.

Daniil Kharms (30 Aralık 1905 – 2 Şubat 1942), erken Sovyet dönem şair ve yazarı. Gerçek adı Daniil İvanoviç Yuvaçev’dir. Yazarlık yaşamı boyunca DanDan, Khorms, Charms, Shardam, Kharms-Shardam gibi çeşitli isimler altında eserler vermiştir. 1928’de, Vvedensky ile birlikte, Leningrad’daki Rus Fütürist yazar, müzisyen ve ressamların birlikteliğini sağlayan avantgarde kolektif OBERIU’yu (Gerçek Sanat Birliği) kurdu. Birlik etkinlikleri çerçevesinde, tiyatrolarda ve üniversite amfilerinde gösteriler düzenledi. 1928’den başlayarak çocuk edebiyatı ürünleri dergilerde yayımlandı. 1931’de tutuklanıp, Vvedensky, Tufanov gibi başka yazarlarla birlikte yaklaşık bir yıllığına sürgüne gönderildi. Sürgünden döndükten sonra çocuk dergilerine hikâye ve şiirler göndermeye devam etti. OBERIU’nun 1931’den sonra dağılması üzerine Kharms’ın çocuk edebiyatı dışında kalan ürünleri yakın çevresi dışında kimseye ulaşmadı. 1941 yazında tutuklanana kadar Kharms, önemli maddi sıkıntılar içinde bir hayat sürdürdü. Leningrad 1 No’lu Tutukevi’ndeki psikiyatri koğuşuna hapsedilen Kharms, 1942 şubatında, Leningrad Nazi kuşatması altındayken, tutukevinde öldü. Kharms, 1970’lere kadar yalnızca bir çocuk edebiyatı yazarı olarak tanınıyordu. Diğer eserleri (hikâyeler, oyunlar, şiirler, felsefi metinler) ancak bu tarihten sonra bilinirliğe kavuştu.

Reklamlar