Yaşam

Sovyetlerin 2017 Tahayyülü

1960’lı yıllarda Sovyetler Birliği’nde çekilen kısa bir film yeni yılla birlikte gündeme geldi. 1960’da çekilen filmde Ruslar’ın 2017’de nasıl bir dünya olacağıyla ilgili tahminleri yer alıyor

2017’de ‘özel sinema makinesi’ kullanan öğrenciler görülüyor. Öğrenciler bu videoda Sovyetler Birliği’nin nasıl kurulduğunu ve geliştiğini izleyebiliyor.

Filmde Igor adlı bu çocuk bir yemek tarifini mutfaktaki cihaza (muhtemelen süper teknolojik bir fırın) yerleştiriyor. Makine tarifi okuyup eldeki tabak, çatal kaşığın boyutlarına göre hesaplama yapıp sebzeleri keserek kahvaltıyı hazırlıyor. Bu öngörü biraz Jetsons’ı hatırlatıyor. Nitekim Jetson ailesi o zaman yayınlanmaya başlayalı 2 yıl olmuştu.

Igor burada karşımızda. Evinde bir video telefonu var. Igon onu kullanarak annesiyle konuşmak istiyor. Igor’un annesi Karadeniz’de bir teknede. Igor şaşırarak soruyor ‘Anne Karadeniz’de misin?’Annesi cevap veriyor: ‘İş için buradayım. Babanı ara ve ona yarına kadar eve gelemeyeceğimi söyle’ diyor. Igor’un babası hava kontrolünde çalışıyor.

Amerikalılar Ruslara göre asla sahip olmamaları gereken silahlara sahipler. Igor’un babası ise Amerikalılar’ın test ettikleri silahlarını etkisiz hale getirmek için hava kontrol cihazını çalıştırıyor. Ortaya dev bir hortum çıkıyor, ancak sivillerin bulunduğu alanlara zarar vermiyor. Böylece Igor’un babası hava kontrolünü kullanarak günü kurtarıyor. Hava kontrol istasyonu birçok insanın hayatını kurtarmış olmanın gururuyla Moskova’ya dönüyor. Akşam olunca Igor ve babası video telefon yardımıyla anneyle konuşuyor.

Görseller için bkz 

Kaynak –  cnnturk.com

Reklamlar