Kültür-Sanat Video & Görsel

Sovyet Animasyonu Elektronik Müzikle Yeniden Keşfedildi

“Samoyed Boy” Lapti  tarafından üretilmiş Moskova temelli bir kısa film, 

Bu projenin amacı unutulmuş Rus sinema müziğinin ezgilerini keşfetmek ve ortaya çıkarmaktır. Proje ses iletişim ajansı “Aesthetics of Sound,” tarafından organize edilmiştir.

“Erken Sovyet animasyonu sinemasal deneyimle yakından ilgiliydi ve Avrupa ve Amerika ‘da yürütülmekteydi” diyor gazeteci, film eleştirmeni ve proje katılımcısı Alisa Tayezhnaya. Sovyet öncüleri onurlandırmak ve dünyada yarattıkları öncü etkinin altını çizmek istiyoruz.

Samoyed Boy’un galası, 1928 de yapıldı. Animasyon Chu isimli genç bir Nentsy ( Rusya’da yaşayan bir halkın özel ismi) oğlan çocuğunun açgözlü ve hırslı yerli şamanları keşfettikten sonra açık denizlere yol alma hikâyesini ele alıyor. Chu Sovyet askerlerinden kurtarılmış olarak, kendisini Keningrad isçilerinin fabrikasında bulur. Burada eğitim görür ve yeni bir hayat kurma fikrine sarılır.       

Animasyonun yeni kısımları Moskova temelli elektronik müzisyen Lapti tarafından üretildi. Lapti, “Aesthetics of Sound” isimli ajansın yardımcı kurucularından. Arten Ryazanov Laptinin müziğini söyle tanımlıyor: “ Onun müziğin geç Sovyet elektronik müziğinden etkilenmiştir ve  büyüleyici rüya misali filmler için mükemmeldir. Müziğin mix halini de dinleyebilirsiniz.

 

 

Çeviri için Burçin Ayebe‘ye teşekkürler..

 

Kaynak – inrussia.com

 

 

Reklamlar